| Availability: | |
|---|---|
NTLD007
NTLD007
Low UGR recessed down light
High-end die-cast aluminum lamp body, with good heat dissipation structure and waterproof IP65 structure. Ultra anti-glare design, UGR<10 meets all your requirements for high end projects.
| Technical information | |
|---|---|
| Model: | NTLD007 |
| Power: | Various Options |
| Luminaire Efficacy: | 80 LM/W |
| CRI: | >80 & 90 |
| Input Voltage: | AC220-240V / 100-240V |
| Optics: | 15° / 24° / 38° / 55 ° |
| Dimming: | Dali / 0-10V / Triac |
| CCT: | 3000K/4000K/5000K |
| Color: | White/Black |
| UGR: | <10 |
| IP: | 65 |
| High colour consistency: | < 3 SDCM |
| LED life time: | >50000h - L80 - B20 (Ta °C) |
| Power | Cut-out/mm | Size(D×H)/mm | |||||||||||||||||||
| 7-12W | Φ60 | Φ71×50 | |||||||||||||||||||
| 12-15W | Φ75 | Φ82×58.5 | |||||||||||||||||||
| 15-20W | Φ90 | Φ101×66 | |||||||||||||||||||
Appliance
Die-cast aluminium body.
Polyester powder paint resistant to UV rays.
Reflector made of engineering plastic metalized in high-vacuum or PMMA lenses.
Wall recessed installation.
Suitable for indoor and outdoor projects.
Service
Dialux simulation.
Fast repsonse to match your project planing.
Well equipped test center.
100% fast response rate, don’t hesitate to contact us if you have any inquires!
