| Availability: | |
|---|---|
NTLD010
NTLD0010
Low UGR adjustable recessed spot light
Architectural grade regressed square aperture down lights, featuring either a straight 0r 30 degree fixed angle tapered baffle and a frosted diffuser to harmonize the aesthetic and visual comfort.
Private and unique designed mold with extended body shape to increase higher wattage, ultra anti-glare design, UGR<16 meets all your requirements for high end projects.
| Technical information | |
|---|---|
| Model: | NTLD0010 |
| Power: | Various Options |
| Luminaire Efficacy: | 100 LM/W |
| CRI: | >80 & 90 |
| Input Voltage: | AC220-240V / 100-240V |
| Optics: | 15° / 24° / 38° / 55 ° |
| Dimming: | Dali / 0-10V / Triac |
| CCT: | 3000K/4000K/5000K |
| Color: | White/Black or Both |
| UGR: | <16 |
| IP: | 20 |
| High colour consistency: | < 3 SDCM |
| LED life time: | >50000h - L80 - B20 (Ta °C) |
| Power | Cut-out/mm | Size(D×H)/mm | |||||||||||||||||||
| 7-10W | 60*60 | 70x70×86 | |||||||||||||||||||
| 12-15W | 80x80 | 90x90×105 | |||||||||||||||||||
| 18-30W | 100x100 | 110x110×132 | |||||||||||||||||||
| 30-40W | 125x125 | 138x138×125 | |||||||||||||||||||
| Power | Cut-out/mm | Size(D×H)/mm | |||||||||||||||||||
| 7-10W*2 | 60*115 | 70x125×86 | |||||||||||||||||||
| 12-15W*2 | 80x155 | 90x165×105 | |||||||||||||||||||
| 18-30W*2 | 100x100 | 220x110×132 | |||||||||||||||||||
| 30-40W*2 | 125x255 | 275x138×125 | |||||||||||||||||||
Appliance
Die-casting aluminium body.
Polyester powder paint resistant to UV rays.
Reflector made of engineering plastic metalized in high-vacuum or PMMA lenses.
Recessed installation.
355 degree adjustable.
Service
Dialux simulation.
Fast repsonse to match your project planing.
Well equipped test center.
100% fast response rate, don’t hesitate to contact us if you have any inquires!
