| Availability: | |
|---|---|
NTLD002
NTLD002
Low UGR recessed wall washing
Architectural grade regressed square aperture down lights, featuring either a straight 0r 30 degree fixed angle tapered baffle and a frosted diffuser to harmonize the aesthetic and visual comfort.
Private and unique designed mold with extended body shape to increase higher wattage, ultra anti-glare design, UGR<13 meets all your requirements for high end projects.
| Technical information | |
|---|---|
| Model: | NTLD002 |
| Power: | 20/30/40/50W |
| Luminaire Efficacy: | 100 LM/W |
| CRI: | >90 |
| Input Voltage: | AC220-240V / 100-240V |
| Optics: | 10° / 24° / 36° / 60 ° |
| Dimming: | Dali / 0-10V / Triac |
| CCT: | 3000K/4000K/5000K |
| Color: | White/Black |
| UGR: | <19 |
| High colour consistency: | < 3 SDCM |
| LED life time: | >50000h - L80 - B20 (Ta °C) |
| Size: | A: Ø 83 mm B: 165 mm C: 265 mm |
| Cut-off : |
Appliance
Extruded aluminium body.
Polyester powder paint resistant to UV rays.
Reflector made of engineering plastic metalized in high-vacuum or PMMA lenses.
Wall recessed installation.
Service
Dialux simulation.
Fast repsonse to match your project planing.
Well equipped test center.
100% fast response rate, don’t hesitate to contact us if you have any inquires!
