| Availability: | |
|---|---|
NTLD003
NTLD003
Low UGR recessed wall washing
Architectural grade regressed square aperture down lights, featuring either a straight 0r 30 degree fixed angle tapered baffle and a frosted diffuser to harmonize the aesthetic and visual comfort.
Private and unique designed mold with extended body shape to increase higher wattage, ultra anti-glare design, UGR<13 meets all your requirements for high end projects.
| Technical information | |
|---|---|
| Model: | NTLD003 |
| Power: | 5/18W |
| Luminaire Efficacy: | 80 LM/W |
| CRI: | >80 & 90 |
| Input Voltage: | AC220-240V / 100-240V |
| Optics | 24° / 36° / 55 ° |
| Dimming: | Dali / 0-10V / Triac |
| CCT: | 3000K/4000K/5000K |
| Color: | White/Black |
| UGR: | <13 |
| High colour consistency: | < 3 SDCM |
| LED life time: | >50000h - L80 - B20 (Ta °C) |
| Model | Power | Dimension | Cutoff | Beam Angle | Adjustable |
|---|---|---|---|---|---|
| HQ55-C | 5-7W | Φ68 x H73 | Φ55 | 15° 24° 36° 60° | Yes |
| HQ75-C | 9-12W | Φ85 x H92 | Φ75 | 15° 24° 36° 60° | Yes |
| HQ95-C | 15-18W | Φ110 x H128 | Φ95 | 15° 24° 36° 60° | Yes |
| HQ75-S | 9-12W | 85 x 85 x H97 | 75*75 | 15° 24° 36° 60° | Yes |
| HQ75-S2 | 2*9-12W | 85 x 158x H97 | 75*155 | 15° 24° 36° 60° | Yes |
| HQ75-S3 | 3*9-12W | 85 x 235 x 97 | 75*225 | 15° 24° 36° 60° | Yes |
| HQ95-S | 15-18W | 110x110xH105 | 95*95 | 15° 24° 36° 60° | Yes |
| HQ95-S2 | 2*15-18W | 110x205xH105 | 95*190 | 15° 24° 36° 60° | Adjustable |
Appliance
Die-cast aluminium body.
Polyester powder paint resistant to UV rays.
Reflector made of engineering plastic metalized in high-vacuum or PMMA lenses.
Wall recessed installation.
Modules exchengeable.
Service
Dialux simulation.
Fast repsonse to match your project planing.
Well equipped test center.
100% fast response rate, don’t hesitate to contact us if you have any inquires!
